Przygotowanie stanowiska pod uprawę Borówki Amerykańskiej

Marek Belter

Przygotowanie stanowiska pod uprawę Borówki Amerykańskiej

Przygotowanie stanowiska pod uprawę Borówki Amerykańskiej nie jest trudne jest nawet dosyć łatwe, oczywiście jeśli zachowa się odpowiednie podejście czyli – Nie wszystko na raz i nie wszystko od razu .


Przyszła plantacja Borówki Amerykańskiej


           Stanowisko do wzrostu roślin Borówki Amerykańskiej przygotowujemy na długi okres biorąc pod uwagę fakt że stare rośliny można odmładzać przez wykoszenie. Stanowisko takie może posłużyć nam i naszym dzieciom.

         Przygotowując stanowisko pod uprawę Borówki Amerykańskiej dobrze jest wziąć pod uwagę kilka następujących punktów:

  1. Badanie gleby oczywiście na samym początku. Badanie powinno być wykonane pod kątem określenia PH gleby najlepiej metodą KCL oraz pod kątem określenia zasobów mikroelementów w glebie. Badanie gleby określa przydatność danego terenu pod uprawę Borówki Amerykańskiej. Jeśli PH gleby jest zbyt wysokie i nie jest możliwe skuteczne obniżenie go siarkowaniem to trzeba się zastanowić nad przydatnością danego obszaru pod uprawę.

Przykład :

       Właściwa kwasowość gleby pod uprawę Borówki Amerykańskiej powinna mieścić się pomiędzy 3,8-4,5 PH ( metoda badania KCL)

           Jeśli wykonujemy badanie na glebach lekkich piaszczystych o klasie 5-6 i okazuje się że PH wynosi np. 6 to żeby obniżyć PH o jeden stopień w dół do PH 5  trzeba wysiać około jednej tony siarki na hektar. Jeżeli analogiczna sytuacja zachodzi na glebach cięższych to ilość siarki może wzrosnąć kilkakrotnie.

Po wysianiu siarki w takich ilościach powinno się odczekać minimum rok przed sadzeniem roślin. Nie rozpuszczona siarka mogłaby uszkodzić korzenie.

  1. Zaplanowanie nawodnienia plantacji Borówki Amerykańskiej.

 Wybierając obszar pod uprawę Borówki Amerykańskiej warto zwrócić uwagę na dostępność wody którą będzie wykorzystana do nawodnienia plantacji. Każdą wodę warto jest zbadać przy okazji badania próbek ziemi.

       Woda powinna być zbadana w pierwszej kolejności na obecność żelaza w wodzie które utleniając się zapycha linie kroplujące. Warto też zwrócić uwagę na ilość wapna w wodzie, wapno co prawda podnosi PH wody i jest łatwe do obniżenia ale na terenach bardziej zasobnych w wody gruntowe może tworzyć się roztwór glebowy który może nawet odkwasić torf przygotowany pod uprawę.

       Bardzo ważnym elementem jest wybranie i zaplanowanie instalacji nawodnieniowej .
Instalacja nawodnieniowa na plantacji Borówki Amerykańskiej jest prawie że niezbędna chyba że rośliny rosną na terenach podmokłych specjalnie przygotowanych. Dobór instalacji nawodnieniowej wiąże się z ukształtowaniem terenu- w przypadku terenów pochyłych warto zainstalować linie kroplujące z kompensacją ciśnienia. Warto także zaopatrzyć całą infrastrukturę nawodnieniową w dozownik nawozów co daje bardzo wymierne efekty.

  1. Przygotowując stanowisko pod uprawę trzeba pomyśleć o budowie ogrodzenia.

Większość plantacji powinna być ogrodzona, chyba że w okolicy nie ma dzikiej zwierzyny.

  1. Dostarczenie różnych komponentów do uprawy. Ilość potrzebnego torfu, trocin etc. powinna być przeanalizowana indywidualnie dla każdego rodzaju gleby.
  1. Bardzo ważnym punktem przy planowaniu założenia plantacji Borówki Amerykańskiej jest dobór odmian.

     Dobór odmian jest bardzo ważny ponieważ tworzy ofertę sprzedaży owoców przyszłej plantacji. Warto się zastanowić czy np. chcemy mieć owoce przez cały sezon bo będziemy je dostarczać do różnych sklepów lub cukierni.
Jeśli na przykład mamy możliwość sprzedaży dużych partii owoców w krótkim czasie na przykład wtedy kiedy dojrzewają odmiany wczesne. Możemy zastanowić się nad obsadzenie całego hektara odmianami wczesnymi. Jeśli jednak cały hektar dojrzeje w jednym czasie trzeba będzie więcej sił żeby szybciej zebrać owoce.


Pole świeżo po obsadzeniu.                                                                                         Pole świeżo po obsadzeniu.

  

Kilkuletnie krzewy borówki na poprzednio prezentowanym polu.