Опубликовано

Odmiany Borówki Amerykańskiej – Duke

Odmiana DUKE, cieszy się ostatnio dość dużym zainteresowaniem, z uwagi na jej porę dojrzewania, a co za tym idzie lepsza cenę sprzedaży.

Roślina charakteryzuje się wzniosłym wzrostem, raczej luźnym pokrojem krzewu oraz sztywnymi gałęziami.

Owoce borówki amerykańskiej, odmiany Duke
Owoce borówki amerykańskiej, odmiany Duke

Owoce odmiany Duke są dość duże, wyrównane i bardzo smaczne. Konstrukcja grona pozwala na łatwy zbór a owoce nie ulegają uszkodzeniu w transporcie.
Pora dojrzewania przypada na początek lipca. Okres dojrzewania owoców nie jest bardzo długi – po 2-3 podejściach do krzewu owoce są zebrane. Dojrzewanie owoców trwa około 2 tygodni.

Duke porównywana jest najczęściej do innej sprawdzonej odmiany borówki amerykańskiej – BlueCrop. W przeciwieństwie do niej, pędy owocują obficie, nie odchylając się nadmiernie. Borówka Duke jest jednocześnie bardziej podatna na choroby grzybowe oraz przemarznięcia, szczególnie gdy rośnie w bardzo przewiewnym miejscu, jednakże nie zdarza się to często i może być wyeliminowane przez profilaktyczne zabezpieczanie krzewów.

Generalnie odmiana Duke jest bardzo polecaną przez nas odmianą, szczególnie ze względu na budowę krzewu, plenność oraz jakość owocu.

Krzew borówki amerykańskiej - Diuke
Kilkunastoletni krzew odmiany Duke – na zdjęciu widać sztywną budowę krzewu

Kilkuletnie krzewy odmiany Duke