Posted on

Nowa strona

Witam Wszystkich serdecznie na nowej stronie oraz nowym blogu.

Postaramy się aby nowa strona przedstawiała ciekawą ofertę szkółki oraz przekazywała wiedzę z szeroko rozumianego zagadnienia jakim jest Borówka Amerykańska.

Pozdrawiam i zachęcam do zadawania pytań na naszym nowym blogu.

Marek Belter

Posted on

Podgryziona roślina

Jedną z przyczyn uszkodzenia roślin są gryzonie takie jak karczowniki, nornice i podobne. Jak widać na zdjęciu, krzak borówki jest bardzo mocno nadgryziony.

Często zdarza się, że uszkodzenie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale pojawiają się inne objawy typu, roślina nie rośnie, jest bardzo słabo odżywiona, czy ma bardzo słabe przyrosty.

Uszkodzony przez gryzonie krzak borówki amerykańskiej

Czy można się zabezpieczyć przed tego typu uszkodzeniami?

Najpewniejszym sposobem jest posadzenie roślin w dołkach wyłożonych metalową siatką zawiniętą od góry. Inne stosowane metody to użycie dostępnych w sklepach ogrodniczych odstraszaczy oraz środków chemicznych.

Continue reading

Posted on

Przygotowanie do zimy

Podczas nadchodzącej jesieni dobrze jest wcześnie przygotować się do przezimowania krzewów borówki.

Jeśli rośliny nie znajdują się w ogrodzeniu to trzeba je zabezpieczyć przed dziką zwierzyną szukającą zimą pokarmu.
Dobrze jest zgromadzić troty kub podobny materiał ściółkowy żeby obsypać krzew dookoła – to znaczy trzeba tak wysypać ściółkę dookoła pnia rośliny żeby docieplić z góry powierzchnię gdzie znajdują się korzenie.

Continue reading

Posted on

Przycinanie krzewów

Przycinanie krzewów borówki należy rozpocząć wiosną. W trakcie, powinno się zwrócić szczególna uwagę na stare i uszkodzone pędy roślik, które należy w pierwszej kolejności usunąć.
Borówka Amerykańska do dobrego rozwoju owocowania potrzebuje miejsc przewiewnych i cechujących się dobrym nasłonecznieniem. Przerzedzanie pędów tej rośliny umożliwia swobodny przepływ powietrza jak i docieranie promieni słonecznych do owoców.

Przycinając krzewy należy pamiętać o usuwaniu dolnych pędów jak i o cięciu rośliny w ten sposób, aby uzyskać od 6 do 8 głównych pędów. Krzewy borówki należny przycinać w trzecim roku po posadzeniu.

Continue reading